Rinkos reikalavimai cukrinių runkelių derliaus kokybei


Cukrinių runkelių rinkos

Cukrinių runkelių naudojimas žmonių maistui

Žmonių maistui naudojama iš cukrinių runkelių gaminama sacharozė. Cukrinių runkelių šakniavaisiuose būna nuo 13 iki 22% sacharozės. Sacharozė plačiai naudojama kaip grynas, aukštos kokybės energetinis maistas ir kaip maisto papildas. Daug skaidulinių medžiagų turintys dietiniai maisto papildai gaminami iš cukrinių runkelių perdirbimo šalutinių produktų - cukrinių runkelių minkštimo.

Cukrinių runkelių naudojimas gyvulių pašarams

Cukrinių runkelių minkštimas ir melasa yra šalutiniai cukrinių runkelių perdirbimo produktai, plačiai naudojami kaip pašarų priedai gyvuliams. Šie produktai papildo gyvulių pašarų racioną skaidulinėmis medžiagomis ir pagerina pašarų skonį. Cukrinių runkelių lapus taip pat galima naudoti gyvulių pašarams. Rudenį cukrinių runkelių laukuose galima ganyti avis ir galvijus, kurie sunaudotų laukuose likusias antžemines cukrinių runkelių dalis. Galvijai ir avys taip pat sugraužia po derliaus nuėmimo likusius smulkius cukrinių runkelių šakniavaisius. Antžeminės cukrinių runkelių dalys ir smulkieji šakniavaisiai yra puikus baltymų, vitamino A ir angliavandenių šaltinis.

Pramoniniai cukrinių runkelių panaudojimo būdai

Šalutinis cukrinių runkelių perdirbimo produktas melasa yra plačiai naudojama alkoholio, vaistų ir mielių gamybos pramonėje. Kalkių atliekos iš cukrinių runkelių perdirbimo puikiai pagerina dirvožemį, siekiant padidinti dirvožemio pH lygį ir papildyti fosforo (P) ir kalio (K ) išteklius dirvožemyje. Išvalytos vandens nuotekos taip pat gali būti naudojamos dirvožemio drėkinimui. Kai kuriuose regionuose cukriniai runkeliai dabar naudojami bioetanolio gamybai.

Rinkos reikalavimai cukrinių runkelių derliaus kokybei

Cukrinių runkelių derliaus kokybė vertinama pagal sacharozės kiekį šakniavaisiuose ir priemaišų, kurias reikia pašalinti cukraus rafinavimo proceso metu, kiekius. Cukrinių runkelių augintojai ypatingai suinteresuoti kokybiško cukraus gamyba, kadangi už didelę cukraus išeigą iš pristatytų šakniavaisių paprastai mokama priemoka. Laiku ir tinkamai pasėliams naudojamos azotinės trąšos padidina šakniavaisių derlių ir cukraus išeigą. Tačiau pernelyg gausus tręšimas azotu gali pasėkoje padidinti priemaišų kiekį, sumažinti cukraus išeigą bei apsunkinti cukraus ekstrahavimo procesą.

Pristatant cukrinius runkelius į gamyklą, tikrinami šie parametrai:

  • Tarša dėl dirvožemio likučio – pašalinių medžiagų kiekis, be šakniavaisių svorio
  • Tuščioji tara - mažą cukraus kiekį turinčių šakniavaisių svoris (kiekis).
  • Cukraus kiekis – sacharozės kiekis šakniavaisiuose.
  • Azoto kiekis – padės įvertinti ir apskaičiuoti trąšų panaudojimą ateityje.

Veiksniai, kurie gali turėti įtakos cukraus išgavimo procesui ir išeigai:

  • Pertekliniai natrio (Na) ir kalio (K) kiekiai šakniavaisiuose.
  • Didelis amino N ir amidų kiekis (pav., gliutamino ir betaino).
  • Siekiant išvengti tokių problemų, reikėtų parengti pasėlių tręšimo programą ir apskaičiuoti subalansuotų maisto medžiagų tręšimo normas.

Daugiau informacijos apie cukrinius runkelius

Agronominiai principai

Agronominiai principai

Kiekvieno cukrinių runkelių augintojo tikslas - užauginti didelio derlingumo pasėlius, kurie užtikrintų maksimalų cukraus kiekį iš vieno hektaro ir tinkamos kokybės cukringas sultis.
Maisto medžiagų įtaka cukriniams runkeliams

Maisto medžiagų įtaka cukriniams runkeliams

Labai svarbu užtikrinti, jog skirtinguose cukrinių runkelių augimo ir vystymosi tarpsniuose, šiems pasėliams nepritrūktų maistinių medžiagų.
Cukrinių runkelių augimas  ir vystymasis

Cukrinių runkelių augimas ir vystymasis

Nuo sėklų sudygimo iki sėklų užauginimo ir subrandinimo cukriniams runkeliams reikia dvejų metų. Pirmaisiais augimo ir vystymosi metais augalas įsitvirtina ir užaugina šaknų derlių.
Cukrinių runkelių pasėlių tręšimo apibendrinimas

Cukrinių runkelių pasėlių tręšimo apibendrinimas

Didžiausias cukrinių runkelių pasėlių poreikis maisto medžiagoms prasideda praėjus maždaug 1-1,5 mėnesiui po sėjos. Grafinėje iliustracijoje pateikiamas pavyzdys, rodantis pagrindinių maisto medžiagų įsisavinimą augalų vegetacijos laikotarpyje.
Rinkos reikalavimai cukrinių runkelių derliaus kokybei

Rinkos reikalavimai cukrinių runkelių derliaus kokybei

Žmonių maistui naudojama iš cukrinių runkelių gaminama sacharozė. Cukrinių runkelių šakniavaisiuose būna nuo 13 iki 22% sacharozės. Sacharozė plačiai naudojama kaip grynas, aukštos kokybės energetinis maistas ir kaip maisto papildas.
Cukrinių runkelių auginimas ir produkcija pasauliniu mastu

Cukrinių runkelių auginimas ir produkcija pasauliniu mastu

2011- siais metais visame pasaulyje cukriniai runkeliai užėmė 5,069,362 hektarų plotą, o Europoje daugiausia buvo auginama Rusijos Federacijoje, Vokietijoje ir Prancūzijoje.
Istorinė cukrinių runkelių raida

Istorinė cukrinių runkelių raida

Cukrinius runkelius pasaulyje pradėjo auginti 1786 metais. Augindamas skirtingas cukrinių runkelių rūšis, Berlyno chemikas Achardas (Achard) išvedė cukrinių runkelių veislę, ypač tinkamą cukraus gavybai. Iš šios veislės kilo “Baltųjų Silezijos cukrinių...