Kadangi cukrinių runkelių pasėliai jautrūs aplinkai, jų sudygimą ir įsitvirtinimą labai sąlygoja vyraujančios temperatūros ir drėgmės ištekliai. Siekiant maksimaliai išnaudoti saulėtojo laikotarpio ir saulės spinduliuotės privalumus, o tuo pačiu užsitikrinti kokybišką, gausų derlių, cukriniai runkeliai paprastai sėjami anksti, kai tik įmanoma gerai paruošti dirvožemį ir sėklų guolį. Tolygiai susiformavęs ir tankus lapų skliautas – tvirtas pagrindas, kad maksimaliai efektyviai vyktų fotosintezės procesai, tačiau tam reikia, kad pasėliai gerai, tolygiai sudygtų ir įsitvirtintų. Dažnai ankstyvasis augimas ir vystymasis vyksta lėtai dėl žemos dirvožemio temperatūros, todėl per savaitę susiformuoja ir išsivysto tik du ar trys lapai. Šiuo laikotarpiu saulės spinduliuotė jau pakankamai intensyvi, tačiau cukrinių runkelių pasėlių fotosintezės vyksmo pajėgumai yra maži.
Po trijų ar keturių savaičių nuo pasėlių sudygimo ir įsitvirtinimo, kai cukriniai runkeliai turi šešis tikruosius lapus, pradeda sparčiai formuotis lapų skliautas. Fotosintezės vyksmas skatina naujų lapų augimą ir lapų ploto plėtrą. Lapų susilietimo vietoje lapų plotas yra apie tris kartus didesnis nei ant dirvožemio paviršiaus (lapų ploto indeksas (LAIangl.) = 3). Šviesos sulaikymo ir sugėrimo intensyvumas pasiekia maksimumą, nes cukrinių runkelių pasėliai gali panaudoti 80-90 procentų šios spinduliuotės.
Kai lapai susiliečia eilutėje ir tarpueiliuose, energija nebenaudojama lapų vystymuisi ir augimui, bet kaupiama šakniavaisiuose sekančio augimo sezonui. Lapų plotas, taip pat ir masė, tam tikrą laiką išlieka stabili, tačiau vėliau senesni lapai miršta, o nauji nebeatauga. Šiame laikotarpyje sukaupiami didžiausi sacharozės kiekiai, vertinant kaupimosi normą per dieną.
Vis dar vyksta sacharozės augimas ir kaupimasis, tačiau lėčiau ir mažesniais kiekiais. Vėliau šis procesas sustoja dėl žemesnių temperatūrų ir dėl gerokai sumažėjusio saulės spinduliuotės intensyvumo.
Cukrinių runkelių augimo ir vystymosi tarpsnius galima išsamiau apibūdinti, remiantis augimo stadijų ir vystymosi tarpsnių sistema. Žemiau pateikiama išsami informacija apie cukrinių runkelių augimo ir vystymosi tarpsnius.