Cukrinių runkelių derlingumo didinimas

Du pagrindiniai cukrinių runkelių derlingumo rodikliai – tai cukrinių runkelių šakniavaisių svoris ir cukraus kiekis juose, išreikštas procentais (%). Didžiausią įmanomą cukrinių runkelių derlių, išreikštą cukraus kiekiu iš hektaro, nulemia optimalus šių dviejų sudedamųjų dalių - didelio šakniavaisių derliaus ir didelio cukraus kiekio juose – derinys. Cukraus gamykloje didelis cukraus kiekis cukrinių runkelių šakniavaisiuose užtikrina mažiausią energijos suvartojimą cukraus gavybos proceso metu, daugiausia dėl to, kad reikės išgarinti mažiau vandens. Cukrinių runkelių augintojams už didelį cukraus kiekį paprastai mokama priemoka. Didelę įtaką cukrinių runkelių šakniavaisių derliui ir cukraus kiekiui šaknyse turi vyraujanti temperatūra, šviesos intensyvumas ir augalų aprūpinimas vandeniu. Pasėlių augintojai šių veiksnių kontroliuoti negali, išskyrus tai, kad priklausomai nuo situacijos, gali pasirūpinti augalų laistymu.

Cukrinių runkelių derliaus dydį ir derliaus kokybę lemia ne tik auginimo sąlygos, bet ir veislės pasirinkimas. Kai kurios veislės pasižymi labai dideliu šakniavaisių derliumi, tačiau turi mažesnį cukraus kiekio %, tuo tarpu kitos atvirkščiai – mažesnį šakniavaisių derlių ir didesnį sukraus kiekį. Kadangi cukriniai runkeliai pasižymi dideliu fotosintezės produktyvumu, didelio pasėlių derliaus galima tikėtis, kai išsivysto gausus, sveikas lapų skliautas, kuris intensyviai sugeria 90% patenkančios saulės šviesos ir išlaiko žalią lapiją per visą augimo sezoną. Cukriniai runkeliai, gerai juos prižiūrint ir, jei nesužydi, kaupia savyje cukraus derlių nuo pat ankstyviausio savo augimo ciklo. Visų teigiamų veiksnių įtakos suderinamumui, labai svarbu ir būtina tręšti cukrinių runkelių pasėlius subalansuotomis makro ir mikro maisto medžiagomis.

Pasėlių tręšimo įtaka cukrinių runkelių derliui

Azotas

Cukriniams runkeliams labai svarbu, kad anksti pradėtų augti lapai ir formuotųsi lapų skliautas, todėl pati svarbiausia maisto medžiaga, reguliuojanti pasėlių derlingumą, yra azotas. Tačiau, lygiai taip pat svarbu, kad jokios kitokios maisto medžiagos ar svarbūs mikroelementai neribotų pasėlių augimo ir vystymosi. Azotas skatina augalų augimą per visą jų vegetaciją, tačiau skirtingais augimo tarpsniais nevienodai. Didelis ir kokybiškas derlius priklauso nuo gero šakniavaisių derėjimo ir nuo cukraus išeigos. Pernelyg didelės azotinių trąšų normos gali būti žalingos ir sumažinti cukraus kiekį šakniavaisiuose, todėl labai svarbu pasėlius tręšti optimaliomis subalansuotomis azoto normomis ir tinkamu laiku.

Fosforas

Egzistuojančios dirvožemio sąlygos cukrinių runkelių sėjos metu gali apriboti kai kurių maisto medžiagų, būtent fosforo, prieinamumą. Šviežiai patręšus fosforinėmis trąšomis, galima užsitikrinti optimalų ankstyvą pasėlių augimą bei vystymąsi ir planuojamą produktyvumą.

Kalis ir natris 

Kalis ir natris teigiamai veikia cukrinių runkelių augimą ir fiziologinę būklę, kadangi šie maistiniai elementai reguliuoja vandens įsisavinimą ir jo transpiraciją, taip pat visų maisto medžiagų judėjimą ir jų apykaitą augaluose. Natrio reikšmė cukriniams runkeliams panaši kaip ir kalio – jis augaluose gali pakeisti iki 30% kalio reikmių. Natris didina cukrinių runkelių biologinį derlių, cukringumą ir cukraus išeigą.

Siera

Siera yra labai svarbus maistinis elementas, įtakojantis pasėlių augimą ir jų derlingumą, kadangi įeina į amino rūgščių, sudarančių baltymų konstrukcinius elementus, sudėtį. Siera yra glaudžiai susijusi su azotu ir turi lemiamos įtakos fiziologinei augalų būklei, kai optimalus azoto ir sieros santykis yra maždaug 15:1. Azoto ir sieros santykis, didesnis už šį, rodytų ir reikštų sieros trūkumą augalams.

Magnis

Magnis – centrinis chlorofilų molekulės atomas, todėl reikšmingas ir gyvybiškai svarbus augalams, kad maksimaliai aktyviai vyktų fotosintezės veikla, lemianti cukrinių runkelių produktyvumą.

Mikroelementų svarba

Cukrinių runkelių šaknų augimo ir plėtros laikotarpyje intensyviai vyksta ląstelių dalijimosi ciklai, todėl augalams reikalingi dideli boro kiekiai. Trūkstant boro, cukriniai runkeliai nustoja augti ir vystytis, ligos pažeidžia šaknis ir lapus. Gali nukentėti ir pasėlių derlingumas ir derliaus kokybė. Manganas, varis, cinkas, geležis ir molibdenas - visi šie mikroelementai yra svarbūs ir būtini cukrinių runkelių augimui. Kai trūksta bet kurių mikro maistinių elementų, laiku patręšus pasėlius, galima tikėtis planuojamo cukrinių runkelių derliaus.